Červenec 2010

Máte rádi housle?

30. července 2010 v 18:54 | Helena.B |  Vesele i vážně
housle

Máte rádi housle? Já moc. Když je slyším hrát, tak mi jde mráz po těle. Já sama jsem hrála asi tři roky na housle. Měla jsem pana učitele, který mě od hraní vlastně odradil, byl to takový morous, buď u mé "hry" spal nebo chroupal malilinkatá jablíčka, které si nosil v sáčku do hodiny. A notové cvičení Otakara Ševčíka vidím do dneška. Vím jen, že jsem jsem v něm nenašla žádnou melodii, která by mě upoutala. Z hudební nauky, která byla součástí výuky jsem dlouhá léta znala životopis Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka zpaměti, jak se říká, slovo od slova. Asi to pro mne bylo utrpení. Na mé ustavičné naléhání rodiče nakonec svolili a z "houslí" mě odhlásili. Tím možná předčasně skončila závratná kariéra jednoho houslového virtuosa.
Moji synové neměli zájem o odbornou výuku na hudební nástroje. Nakonec se sami naučili hrát na kytaru, jen tak pro radost a pro obveselení spolutáborníků.
Ale nejvíce nás překvapil jeden ze synů, který asi před deseti lety objevil na jedné půdě staré housle, nechal je opravit a začal se sám učit hrát. Zprvu to stačilo, ale teď ve svých třiceti letech má za sebou dva ročníky Lidové konzervatoře. Tato škola umožňuje i starším lidem různých profesí výuku hry na hudební nástroje. Se synem tady studovala lékařka, učitelka a.p.  Musím říci, že výuka je kvalitní a všichni hrají moc dobře.
houslista

K tomuto psaní mě vlastně dovedl koncert, který vysílala ČT 2 minulou sobotu. Jednalo se o koncert Pavla Šporcla a romského cimbálového souboru Romano Stilo. Byl to záznam z hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Ti, kteří tento koncert sledovali, mi potvrdí, že to byl opravdu krásný zážitek. Pavel Šporcl je sám o sobě pojem, ale s tímto souborem jsem se setkala poprvé  a jeho výkony mi vyrazily doslova dech a když to dáme dohromady, co ještě dodat? Trošku jsem se podívala po internetu a zjistila jsem, že spolupráce těchto umělců je už dlouhodobá. Návštěvu jejich koncertů nebo jen ukázku na internetu, vřele doporučuji.


cimbálKrálovna květin

29. července 2010 v 18:27 | Helena.B |  Zahrádka
Růže mám moc ráda a musím říct, že vyfotit je není tak jednoduché...
růže 1
Sousedovic kráska umytá deštěm
růže 5
Tato růže je hodně, hodně stará, může mít kolem čtyřiceti let. Kdysi kvetla na hřbitově, po smrti manželovy maminky, t.j. 32 let ji máme na zahradě a má se čile k světu.
růže 3
Opět sousedčiny růže, umyté deštěm...
růže 8
Toto byl tvrdý oříšek, barva je ve skutečnosti tmavší..
růže 4
Trošku poškozená..
růže 2
Čerstvě po dešti se dobře fotí..
růže 7
"Helenka"
růže 6
A ještě jedna...

růžička

Pohodové čtení

25. července 2010 v 14:22 | Helena.B |  Knihy
Fousek
Tuto knihu jsem si půjčovala s očekáváním velké legrace v podobě výroby mobilu z rýžáku a satelitu z pokličky od hrnce na prádlo. Znalci autora budou vědět.. Jenže se tak nekonalo. Objevila jsem čtení, nebo spíše zpověď člověka velmi vlídného a všímavého, snílka, dlouholetého bojovníka se svými nemocemi, básníka a také fotografa. Při čtení jsem se sice nenasmála, ale dozvěděla jsem se věci, které jsem nevěděla, prohlédla jsem si autorovy fotografie a přečetla jeho krásné básně.
Knihu můžu doporučit, zvláště nám dříve narozeným. Je to opravdu pohodové čtení.
Fousek1


pes 2Kytičkové sloupy

23. července 2010 v 23:02 | Helena.B |  Cestování
Představím vám něco pěkného, voňavého a veselého. Kytičkové sloupy. Tradičně je umísťují na místeckém náměstí už několik let
kytičkové sloupy 2
Každým rokem zde rozkvetou jiné  druhy květin, letos jsou to především surfinie..
kytičkové sloupy
Co dodat?
kytičkový sloup 4
A co tohle?
WC
Odhaluji vnitřek sloupu, toto jsou počátky, zachycené asi před měsícem.

A co ta cedule? Kdo umí číst, tak se dopídí... Na vysvětlenou, WC není nahoře, ale směr dozadu za sloupem a pak doleva a ještě jedno, rovně a do podchodu, po schodech... Kdo nedoběhne, může výjimečně za sloup...Uprostřed června se na náměstí konal folklórní festival, takže informace pro účinkující a hosty... Na to byla cedule slavnostně sundána nebo, že by ji zakryly květy?


babka

Malá letní tůra

22. července 2010 v 19:18 | Helena.B |  Cestování
Dnes jsem odevzdala naši vnučku Natálku její mamince. Natálka u nás strávila téměř dva týdny a  proto jsme spolu musely na každý den připravovat program tak, aby se holka nenudila a také trošku tak, aby to bylo výhodné i pro mne. 
V úterý, když se po těch dvoudenních deštích malinko vyjasnilo, vyrazily jsme na cestu. Bylo pod mrakem a dost dusno. Natálce se zjevně nechtělo, ale nakonec jsem ji přemluvila a  namířily jsme si to  směrem do polí...
Olešná 10
Pohled zpět. Obilí je dnes už pokosené..
Olešná 4
Po několika kilometrech jsme dorazily na břeh vodní nádrže Olešná, která slouží k rekreaci a také úspěšně zadržuje velkou vodu. Díváme se na hráz a za ní na město F-M.
Olešná 3
Aby to bylo i úředně potvrzeno. Tuto "půlceduli" jsem vyfotila pro Jarušku, aby viděla, že i u nás je Olešná..
Olešná 15
Přehrada je rájem rybářů, jak je vidno, mají tu veškerý komfort, autem mohou přijet až k vodě, pěkné křesílko, pohoda...
Olešná 2
  I lodičku jsme tady objevily...
Olešná 12
Na fotce není žádný průmyslový objekt, ale zimní část aquaparku, to červené je tobogán. Za mrazu pěkně pod střechou šup do roury! A z roury zase pěkně  šup do chalupy! Budova, na pohled nic moc, ale uvnitř je to  pěkné.
Olešná 13
Venkovní část aquaparku, situovaná hned vedle té zimní. Uvnitř bylo jen pár lidí, ale sluníčko už zase pálilo. Někdy se stane, že se dovnitř nedostanete, jak je plno.
Olešná 14
Kempink na přehradě funguje od jejího založení, nachází se mezi aquaparkem a nádrží.
Olešná 11
Obě části areálu dělí cesta, kde se jezdí na kolech, kolečkových bruslích a nově, to bylo pro mně překvápko, jsem objevila i tento vláček...
Jinak je tu několik hospůdek, bufetů a mnoho sportovního vyžití.
Olešná 16
Pohled z pláže. To je Ondřejník, za pěkného počasí jsou odtud vidět  téměř celé Beskydy. Aale počasí toho dne nepřálo. Snad příště.
Byly časy, kdy jsem se na přehradu dívala z okna našeho domu. Začátkem prázdnin jsme pozorovali, jak přibývají stany a karavany v kempu a jak začátkem září zase všechno mizí. Všechno zakryly střechy novostaveb.
Není na škodu, když si člověk protu krásu přijde přímo na místo a zavzpomíná si.


loďka

Okurkománie

19. července 2010 v 11:12 | Helena.B |  Kuchyně

Tak už to mám letos za sebou! Všechno je zpracováno a pěkně uloženo na nějaký čas ve sklepě. Nevím proč tuto akci každoročně podnikám, není to žádný odpočinek, obnáší to velký nepořádek, ale ten pocit, že mi můj výrobek všichni pochválí a nakonec i do poslední sklenice zkonzumují, je hřejivý a dožene mě do zdárného konce!
okurky 1
Na začátku není semínko, ale cesta do nedalekého Polského Těšína, kde si na jedné z   tržnic koupím pytel čerstvých okurek. Přesto, že máme velkou zahradu, okurky léta nepěstujeme, nedaří se jim u nás.

Před tím si připravím velké množství nálevu.
Jedna dávka :
ocet           1,2 l
voda          3,8 l
sůl            160 g
cukr          300 g
Spolarin      50 tablet
Vše se svaří a nechá se vychladnout. Předem připravím nálev z několika dávek a uchovávám ho v PET lahvích, zbytek se může použít na jinou zeleninu, houby nebo do salátů a.p.

Do jednotlivých sklenic vložím téměř vše jedlé, co najdu doma a na zahradě:
Pár kuliček pepře, nové koření, hřebíček, kousíček skořice, hořčičná semínka, bobkový list, vinný list, kopr, estragon, někdy i meduňku nebo mátu, kolečka cibule, kolečka mrkve, křen, někdy česnek, někdy papričky.
Všeho s mírou a podle vlastního uvážení!
okurky 2
Před zavařením..
okurky 4
Po zavaření..
okurky 3
Celkový pohled..

Teď už jen čekat nějakou dobu, než se dozvíme, jestli jsou okurčičky pěkně křupavé. Přesto, že dodržuji všechny předpisy a čas zavařování, vždycky je to překvapení a nikdy to nedopadne stejně.S úsměvem

16. července 2010 v 13:59 | Helena.B |  Léto
Momentálně jsem na tom jako mnohé z nás - prázdninová babička! Ke všem běžným činnostem přibylo hlídání dětí, manžel není dostatečně pohyblivý, proto musím zastat i jiné činnosti, které by zvládl on. Syn zahájil stavbu domku, navíc velmi, velmi svépomocně, t.j. bez zednické firmy.. Atd. atd.. A to horko! Na psaní vůbec nemám prostor, vnučka mi stále tajně čte přes rameno, to víte, důležitý prvák-absolvent! Co neví, to nepoví!

Dnes to bude úsměvný mix fotek z posledních dní.
oblázky
Toto sluníčko sestavila jedna hodná paní, která se stará o okolí bytového domu, kde bydlí syn s rodinou. Pro Jarušku, okolo domu se staví lešení, připravuje se rekonstrukce. Sluníčko asi na čas zmizí, ale jistě se znovu objeví.
Konvičky
Ne čaj, ale begónie, to je zase pro Blanku a pro Janu, všechno se dá využít. Takto mi slouží už hodně let  ( a ještě jiné kastroly a mísy ).
Julinka
Pejsek se jmenuje Julinka a patří mé sousedce a švagrové. Minulý týden jsem ji hlídala. Koberec za ní je zatím v pořádku, další den ho ve smutku rozkousala. Ještě jsem neprozradila rasu, je to kříženec trpasličího jezevčíka s netopýrem.
ZAPA
A vidíte, že i stavba se dá zahájit s úsměvem... Snímek pořízen dnes dopoledne.
Helenka
Helenka - tento keřík růží byl vypěstován pro mne a všechny jmenovkyně, alespoň to tvrdila paní zahradnice.


naháč

A pamatujte, s úsměvem jde všechno líp!

Sluníčko, kytičky a to ostatní

11. července 2010 v 16:29 | Helena.B |  Léto
Víkend pomalu končí. Pro mně byl opět trochu rušnější. Tak se podělím o zážitky.
lilie 9
Včera jsem navštívila Květu, která mi objednala návštěvu překrásné zahrádky. Ano, to je zahrádka "liliového pána". Viděla jsem ji  na vlastní oči!
lilie 2
Květa nám už hodně lilií ukázala a já jen potvrzuji, je to prostě nádhera!
lilie 9
A ještě ta krása z blízka.
lilie 7
Tato lilie je už moje a není ve váze, ale je zasazená v naší zahrádce! "Liliový pán" byl tak hodný a některé exempláře mi prodal.
lilie 4
To je důkaz - pro Květu. Ještě včera jsem je zasadila a i v tom vedru se jim, zdá se, daří. Prosím všechny, držte mi palce, ať mi je místní hryzci nezlikvidují! V tom je rozdíl mezi městskými, uzavřenými zahrádkami a těmi venkovskými, sice uzavřenými, ale prošpikovanými myšími a krtčími děrami, plnými myší, krtků a jiných potvorstev...
lichořeřišnice
A abych byla spravedlivá i k jiným kytičkám. Tuto lichořeřišnici mám moc ráda. Nadělá na zahrádce plno parády. Teď je právě její čas. Kroutila jsem foťákem, ale stejně mně to sluníčko nedalo šanci! Ale co, vždyť je léto! Tak ať je vidět, že svítí!
žízeň
Bobina má žízeň a je naštvaná, doma je líp!
tornádo
A toto je pro babi Maňasovou. Naše tornádo!
letadla 1
Chtěla jsem ukázat páteční letecký provoz nad naší vískou. To nejsou všechna letadla,  ale do objektivu se už další  nevešla.  Kam asi letí?houpačkaDrátek a korálky

9. července 2010 v 14:50 | Helena.B |  Drátkování
Vůbec jsem nepředpokládala, že se teď, v létě, ke drátkování dostanu. Na ruční práce nemám moc času. Jenže jsem si před týdnem koupila jeden pěkný časopis, který hlásal : Drátkování pro každého, šance pro začátečníky! Musela jsem tedy ihned vyzkoušet, jestli jsem drátkování nezapomněla a jestli zvládnu novou techniku.
letní drátek 1
Nejdřív představím všechny moje výrobky.
Materiál : použité sklo, hnědý zahradnický vázací drátek, různé korálky, dvoje kleště a hodně, hodně trpělivosti.
letní drátek 5
Můj první výrobek.  Může sloužit k čemukoliv. Já ho použiji jako závěsný svícen pro čajovou svíčku.
letní drátek 4
Druhá byla tato láhev, pracovalo se na ní daleko lépe, než na předešlém výrobku.
letní drátek 2
Třetí a zatím poslední výrobek. Bude to také svícen i když by dobře posloužil i jako cukřenka.

Všechno to jsou učňovské práce,  drátek klouzal po skle, sklo padalo, ruce bolely. Jednu výhodu to ale mělo. Bylo to rychlé. Jedna věc byla hotová za cca 2 hodiny. 
Jen s focením byl trošku problém, sklo a světlo, nedařilo se.luční kvítí

Léto u nás doma

4. července 2010 v 16:33 | Helena.B |  Zahrádka
Poslední dny jsou přímo ukázkově prázdninové. Sluníčko nádherně hřeje, jak se na léto sluší a patří a každý si to užívá po svém. Když není voda na koupání  přímo pod nosem, tak nám starším ročníkům vystačí posezení na zahrádce, pokud věčně nevstáváme, tu a tam nevytrhneme kousek plevele nebo jen tak do pusy krásně červenou třešínku...
třešně 1
...či jahůdku...
jahůdka
...nebo nezkusíme, zda je rybíz  dostatečně zralý...
rybíz
...přičichneme k další kytici levandule připravené na sušení, aby nám v zimě připomenula tyto nádherné dny...
levandule2
Na zahradě máme příjemné zákoutí, kde se v klidu louská detektivka nebo jen tak lenoší, divočí s dětmi nebo pojídá produkt nějaké "grilovačky", ale ten neukážu, i když mám fotky v zásobě, protože opečené maso by zkazilo veškerou moji romantiku...
lavička
A aby ty moje fotky nebyly jen tak bez človíčka, jednoho ukážu, je moc zlobivý, ale je náš...
Markétka 1
Navečer, když sluníčko zapadá, nabídne nám každý den jedinečnou scenérii....
sluníčko
Když se sluníčko schová za lesy, ještě chvíli posedíme.....
PET láhev
Přeji všem krásné, pohodové léto.......klobouk