Květen 2010

Víkend

31. května 2010 v 15:17 | Helena.B |  Obrázky
Víkend začal na kolech. V pátek odpoledne jsme jeli pro vnučku do nedalekého města. Chtěli jsme si zpříjemnit zpáteční cestu, protože dopravní situace je v tomto městě neúnosná, proto jsme volili cestu směrem na Beskydy. Ale můj muž je původně řidič z povolání, no a když se jede, tak se jede, žádná zastávka!  Podívejte se, jak se fotí za jízdy...
víkend 5
Kravičky
víkend 1
Čapí bydlení, pronájem od ČEZu..
víkend 3
Trošku pokroucené stožáry VN, za nimi Beskydy, svítit se musí!
víkend 2
A zase Beskydy..
víkend 4
Lysá hora a Penny Market...
víkend 6
Lysá hora a vestavěné skříně, vjíždíme do Frýdlantu nad Ostravicí...
Ani nevím, jak se mi to podařilo vyfotit, když se jede, tak se jede!

víkend 9
A tady už je klidová zóna u nás doma, žádná auta, pohoda a klid..
víkend 10
Sobotní večer u nás, už jsem se chystala domů a najednou balón ..
víkend 12
Sobotní západ slunce, foceno z kuchyňského okna...


Neděle, opět prší.....!!!


  

Neuvěřitelný příběh našeho pejska

27. května 2010 v 22:38 | Helena.B |  Zvířátka
Tento příběh se stal v roce 1995. Tenkrát, někdy v létě, se objevil za naším plotem menší veselý voříšek. Stále běhal kolem plotu a dožadoval se pozornosti. Kdo by odolal? Někdo z nás ho pohladil a dal mu najíst a pak to všechno začalo. Pejskovi se od nás nechtělo. V té době jsme měli dalmatina a na dalšího psa nebylo ani pomyšlení. Jenže co s ním? Nebyl nikoho z vesnice, to by už byl dávno doma. Hned nás napadlo, že ho asi někdo, komu překážel, přivezl z daleka a nechal ho tak. 
Nad pejskem jsme se slitovali a dostal nový domov ve staré boudě na dvoře. Jenže v té době jsme měli slepice, myslím že i králíky, tak pejsek musel zůstat přivázaný u boudy. Přes den nikdo nebyl doma a pejskovi bylo smutno a to, co vyváděl by přivolalo zdaleka i ochránce zvířat. Pes stál na boudě a vyl, štěkal a dožadoval se pozornosti. Myslím, že tak činil od chvíle, kdy se za posledním členem rodiny ráno zavřely dveře, do té doby, než se zase někdo doma objevil. Okolí bylo v pohotovosti. Bylo to neúnosné a rodinná rada zasedla. Situace se musela neprodleně řešit! Jednoho dne, bylo to v pátek, přišel manžel, že už ví, odkud ten pejsek pochází.
Oddychli jsme si a začali jednat. Pejska manžel se synem naložili do auta a odvezli k jeho údajnému domovu. Mimochodem bylo to několik kilometrů od našeho domu, přes potok a jinou cestou se vraceli domů.
Druhý den byla sobota, den turistických výprav našich synů. S baťůžky na zádech, vyrazila naše klučičí trojka do přírody. Jen co otevřeli domovní dveře, ztuhli. Na schodech je vesele "vítal" náš transportovaný voříšek! Nevím, co se dělo od toho večera, kdy ho naši vysadili u cizího domu (teď vím, že tam nebyli jeho páníčci a my jsme se nezachovali pěkně), pejsek musel celou noc běžet a hledat, ale co víc, musel přelézt drátěný plot! Branka byla zamčená, v plotě žádná díra. Co ho asi k nám táhlo? Když jsme ho tak na těch schodech uviděli, tak bylo jasné, že je náš!
Pejsek tedy zůstal. Vyklubla se z něj roční fenka a protože v naší rodině se to jen hemží Bobíky, tak dostala "originální" jméno Bobina. Byla velmi drzá a náš dalmatin na ni neměl! Ze svého domova si přinesla pár návyků, jako : sedni, lehni a navíc uměla přinést každému členovi rodiny jeho domácí obuv! My jsme ji za ty roky nenaučili nic, neměla zájem. Samorost.
A co se s Bobinou stalo? Naše seniorka stále ještě žije, je jí vlastně 16 let! Je celkem čiperná, později dostala kamarádku, téměř stejně starou a do dneška se obě těší dobrému zdraví.

Bobina 2
To je ona, naše Bobina, nejraději leží v kuchyni na lavici, ven už ji to moc netáhne. Zajímavé je, že úplně vyvrátila náš názor, že psi mají zůstávat mimo byt, prosadila si svou a léta, společně se svou družkou přebývá s námi doma.
Bobina 1
Nevinnost sama..

Bobina 4Příroda těchto dní

24. května 2010 v 22:13 | Helena.B |  O všem možném
Déšť, sluníčko, mraky, bouřky a pořád dokola...
ráno
Takhle vypadalo nedělní ráno u nás, krásná zeleň a hory v šedi..
večer
Tentýž den večer, naše Hůrky, tam  zapadá sluníčko..
všude jsou 4
všude jsou 3
všude jsou 2
všude jsou 1

Všude jsou..


Původně jsem chtěla fotit víno, popínající se po pergole, ale objevila jsem šneky, téměř na každé větvi, po tom děšti jsou opravdu  všude..
šnek a žížala
Tady jsem fotila šneka, že se mi tam objevila žížala to jsem zjistila až při prohlížení na PC..
Že by závody?
kytička 2
Ještě kytička..
trpaslík 2
A ten, kdo na to všechno dohlíží.. Trpaslík mého muže, kterého dostal ke kulatinám s tím, že trpaslík je na zahrádce nutný. Asi bychom mu měli dát nějaké jméno, je to ostuda, žádné ještě nemá!
A tak tu žijeme..


Živel

21. května 2010 v 20:10 | Helena.B |  Jaro
Včera jsem měla ve městě FM nějaké aktivity, tak jsem se musela jít podívat jak to vypadá v okolí  řeky Ostravice po těch propršených dnech. Řeka se rychle vrátila do svého koryta. Bylo stále ještě zataženo, tak tyto dvě moje fotky nejsou moc kvalitní.
povodně 3
povodně 2
Večer  jsem dostala od svých známých nějaké obrázky ze začátku týdne, je to stejné místo, podle kaštanu, tak posuďte sami..
povodně 1
Tento obrázek budí hrůzu. Normálně  jsou vidět kameny a ostrůvky a řeka se dá přejít..

Další obrázky nás zavádějí do míst, kde ještě nevelkou řeku Ostravici zadržuje vodní nádrž Šance. Vzadu jsou vidět nádherné Beskydy.
Šance 1
Hráz vlevo naplněná po okraj. Byly doby sucha, kdy se lidé ze širokého okolí, jezdili dívat na kameny na dně přehrady. Přehrada zásobuje pitnou vodou Ostravsko a Frýdecko a je to mimořádně dobrá voda.
Šance 4
Stále přehrada Šance
Šance 3
Voda odtéká, všehno dopadlo dobře, přehrada vodu zadržela, tak jako v roce 1997. Možná, že někdo z vás slyšel jak v oněch kritických dnech naše nejznámější komerční televize strašila lidi, že kdyby se tato přehrada protrhla, zatopila by ještě město FM a jeho okolí. Věřím, že to může být pravda, ale myslím, že v ty dny nebylo na místě vyvolávat paniku.

Sem tam nás překvapí ještě průtrž mračen, ale musíme věřit, že ty hrůzy se už nevrátí!


sluníčko
A ty sluníčko, máš co dohánět, tak se čiň!!

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

19. května 2010 v 14:04 | Helena.B |  Obrázky
Nedávno jsem u Jarušky viděla dřevěnou budku a slíbila jsem, že i já ukážu ze svého archívu něco starého dřevěného..
Je to  stodola našich sousedů. Kdysi patřila k mlýnu, který už není. Zimní foto vypadá romanticky.
mráz 3
                               
velikonoce
Ovečky z jara stavbě moc romantiky nepřidají, navíc fotka není povedená, ale lepší jsem nenašla.

posed
A ještě jednu budku tady mám, je to starý posed pro myslivce..

Kvašák - první výsledky

18. května 2010 v 13:24 | Helena.B |  Kuchyně
Po téměř třech týdnech se vracím k našemu krasavci Romulovi. Tak dnes bylo konečně hotovo. Zeleninu jsme vyjmuli a hned jsme si na ní pochutnali u oběda. Byla výborná. Chuť jako kysané zelí. Zbytek šel ve sklenici do lednice.
kvašák 2
Podle zkušenosti se přikláním k tomu, aby zelenina zůstala v nádobě alespoň 14 dní, kdyby o nějaký ten den déle, tak se nic neděje, bude chutnější. Zelí bylo nastrouhané hodně nahrubo, proto kvašení trvalo déle. Zeleninu jsem během kvašení kontrolovala. Příště vyzkouším i jinou zeleninu.
kvašák 1
A ještě jednou, to je on Romulus. Uvnitř je 1 kg směsi zelí, mrkve a cibule, vše pěkně prosoleno, dle návodu - 20 g soli. Přiznám se, že nemám ráda návody, tak jsem podle oka vždycky každou vrstvu  posolila a upěchovala. Zelenina musí být ponořená ve šťávě, možno dolít vodou, tak, aby hladina byla cca 2 cm nad zeleninou. Pak se vše upěchuje, zavře a čeká..
S kvašákem má zkušenosti Blanka, která mě svým článečkem nalákala k jeho koupi. Blani díky. Zkušenosti má i Vlasta, doufám, že se také ozve, jak je spokojená..

Stále prší!

17. května 2010 v 20:33 | Helena.B |  Jaro
Dnes už druhý den prší, tedy leje a v noci foukal velmi silný vítr. Ráno nás Severomoraváky čekal šok. Povodně. Měla jsem domluvené se snachou, že si vezmu vnučku na celý den k nám. Podle ranních zpráv jsem nevěděla, jestli máme jet do města FM. Snacha telefonovala, že ve městě vyhlásili krizový stav. Protéká tam řeka Ostravice, která se vylévala ze břehů. Riskli jsme to, přestože víme o několika kritických místech po cestě.
voda 10
To už jsme ve městě, černota a déšť..
voda 8
Pošmourno, nepříjemno..
Nepostradatelní hasiči..
voda 7
Světla odklánějí auta vlevo, polovina cesty je zaplavená..
voda 4
To je zpáteční cesta domů, alespoň trošku zeleně. Protože tu máme kopečky, voda stéká pěkně dolů, v zatáčce už je to horší...
voda 1
Vpravo je vidět jak kalná voda stéká z polí a zatím se naštěstí  zadržuje v příkopu..

Fotila jsem pěkně z teploučka v autě. Mohla jsem jít prozkoumat stav našeho potůčku Olešné, který nám protéká kousíček pod zahradou, ale z okna bylo vidět, ře voda zůstává v korytě. Fotit Ostravici ve městě se mi také nechtělo. Myslím, že je lepší neriskovat. Syn, který pracuje u záchranky v Třinci, se po noční vrátil v pořádku domů a pak hlásili, že se tam utopila ta paní. Druhý syn přijel už dopoledne z práce domů. Pracuje ve Frenštátě p. R. Tam jsou cesty také uzavřené.  Doufám, že už konečně přestane pršet, myslím na ty, kteří dnes stráví noc venku nebo na nějaké ubytovně. Snad už nebudou žádné oběti na životech.


Tolik štěstí?

16. května 2010 v 15:46 | Helena.B |  Jaro
Včera nepršelo, tak jsme s vnučkou vyrazily v gumovkách na zahrádku a co nevidíme v tom přerostlém pleveli? Takový poklad!
čtyřlístky 4
Samý čtyřlístek! Já mám málokdy štěstí vůbec čtyřlístek najít a při svém zraku a bez brýlí!
čtyřlístky 2
čtyřlístky 3
čtyřlístky 1
Všechno to bylo na jednom místě a ještě jsme nechali druhým! Nevěříte? Věřte!
Myslím, že se mi to už nikdy nepodaří!


čtyřlístky 6

Začínám

14. května 2010 v 10:12 | Helena.B |  Pletení z papíru
Pletení z papíru je na spřátelených blozích velmi populární, předvedené výrobky jsou krásné a jejich autoři velmi šikovní.
Já sem zkoušela plést z papíru už vloni, podle časopisu, ale návod nebyl skoro žádný a že je možno hledat inspiraci na internetu mě vůbec nenapadlo, proto také první výrobek podle toho vypadal. Když se mi naskytla možnost naučit se tuto techniku v minikurzu pod vedením profesionálky, nezaváhala jsem ani na chvíli.
pletení z papíru 1
Tak toto je výsledek prvního snažení. Roličky nám připravila lektorka předem, abychom se nezdržovaly.

pletení z papíru 2
pletení z papíru 3

Ale k rolování také došlo.


pletení z papíru 4
pletení z papíru 5

Na hromadě na kamnech se suší.
A tady se už začíná.Chtěla jsem jen trošku přiblížit postup. Hotový výrobek jsem už ukázala. Protože roličky od lektorky byly jedna, jako druhá, pletlo se velmi dobře. Ty naše roličky už nebyly tak perfektní.
pletení z papíru 6
Můj první vlastní domácí výrobek. Roličky jsem předem namořila a nakonec celý košík nalakovala.
pletení z papíru 7
Oválný košík, pletený jinou technikou.
pletení z papíru 8
pletení z papíru 9
Jeden a ten samý košík.

Ctěla jsem si vyzkoušet různé tvary, ten poslední košík je ze zbytků roliček. Zatím, to není moc dokonalé, ale časem se to snad vylepší.
Tak to je zatím všechno. Jak vidíte, další roličky mám nachystané, mořidla nakoupená. Nějaký další nápad by také byl.

Zelená

13. května 2010 v 14:00 | Helena.B |  Jaro
Včera jsem byla na zahradě a žasla jsem nad tou zelení. Nemylsímtímplevele, i když některé rostlinky jsou zajímavé náměty k focení akdyž se člověk blíže podívá, zjistí, že jsou dokonce velmikrásné.
zelená 1
Myslím tím čerstvou zeleň
zelená 3
Není to nádhera!
zelená 5
Tento odstín zelené uvidíme jen chvilku, je třeba sekochat..
zelená 4
zelená 6
Tato zelená už není tak čerstvá, ale kapky deště jsouaktuální.
žlutá
A aby oči nebolely, trocha změny neuškodí, kamzičník a sbroučkem navrch!
oranžová
To není fotka z podzimu, to je jarní, čerstvá barva japonskéhojavoru, pro změnu zase oranžová.


Zelená.....

Miniorchidej

10. května 2010 v 14:53 | Helena.B |  Rodina
Včera jsem dostala od nejstaršího syna a jeho rodiny tuto krásnou kytičku
malá orchidej
Že už jich tu bylo ukázáno mnoho?
malá a velká
Ale takových ne. Snad se jí u nás povede dobře. Uvidíme. Bílá mi už kvete od února. Žlutou jsem teď přesadila a zdá se, že bude také kvést. Zpočátku se mi nedařilo, takže z každého úspěchu mám obrovskou radost. Však to znáte...

orchidejka 2

Beze slov

9. května 2010 v 10:13 | Helena.B |  Jaro
Den matek 1
Maminky, babičky a vůbec všechny holky na světě, nesu vám kytičku....
Den matek 2
A tady jich máte ještě víc!


Pěknou holčičí neděli!

Jak se mi kytička odměnila

7. května 2010 v 15:12 | Helena.B |  Jaro

Tento článek bych mohla napsat jako pohádku o jedné zakleté princezně a nepořádné ženské. Zakletou princeznu vám hned ukážu a ta nepořádná ženská jsem já. Vloni na podzim, když se narychlo odnášejí kytičky do tepla, aby venku neumrzly jsem sice tak učinila s jedním květináčem, ale, místo abych ho přenesla pěkně do bytu, nechala jsem ho v temném a studeném sklepě. Kytička strádala a strádala až jsem ji chtěla vyhodit. Jenže v kytičce se našla neuvěřitelná síla a takhle se mi odměnila.
kala
kala 2
Navíc nádherně voní.. A já slibuji, že jí to vrátím!
motýli

Kvašák

5. května 2010 v 18:51 | Helena.B |  Kuchyně
Před pár týdny jsem četla u Blanky na blogu o tzv. pickles. Protože jsme rodina gurmánů a máme rádi něco nového a hlavně chutného, tak nás tento způsob úpravy zeleniny zaujal. Každoročně, jako správní venkované, poctivě tlačíme zelí a musím říci, že je vždy vynikalící ( díky synovi, který  je hlavním aktérem ). Letos ale  zelí není, syn pro jiné povinosti zelí nenatlačil.
Abychom to všechno napravili, rozhodli jsme se, že zakoupíme krásný hrnec na Fleru, jako Blanka a budeme kvasit!
Zelňák
Tak to je ten krasavec. Jmenuje se Romulus, podle autorské dílny. Uvnitř je plný zelí, mrkve a cibule, všechno pěkně posolené a natlačené,  jak to má být. Doufejme, že se dílo podaří.


Květě k svátku

4. května 2010 v 13:22 | Helena.B |  Jaro
Květě
Tento obrázek posílám naší blogové kamarádce Květě, která dnes slaví svátek.  Bohužel, má v těchto dnech hodně starostí a také ji zlobí zdraví. Věřím ale, že se mezi nás občas podívá...
Milá Květo, přeji ti hodně štěstí, zdraví, pevných nervů a malinko více času.. Těšíme se opět na tebe!


pes 2

Máj

1. května 2010 v 22:27 | Helena.B |  Jaro
Tak tu máme máj, bylo to o fous, ale den se vydařil. Noční bouřka nezničila květy na stromech. To kvůli májovému líbání...
To jsou moji tři králové, také za chvíli odkvetou, všimněte si, prosím, bílé lístky třešně na zemi..
máj 1
Ale nesmutněme, květy jabloně skoré nám tu podívanou nahradí. Vloni neměla žádná jablíčka, letos vypadá slibně.
Už zase létají, když se soustředíte, najdete..
máj 4
A tady je konkurence...
máj 6
Takto zapadá u nás sluníčko na 1. máje...