Duben 2010

Autorka, která nezklame

30. dubna 2010 v 16:13 | Helena.B |  Knihy
Doporučuji všem knihu Ivanky Deváté "Co číhá za humny". Knížečka je to tenká, skladná, vhodná do kabelky, i do větší kapsy, ale hlavně humorná, jak jinak u této autorky! Teď, před dovolenou se bude hodit, vždyť je to knížka o cestování a jeho úskalích. Smála jsem se od zčátku až do konce.
Devátá 1
sluníčko
Přeji pěkné počteníčko!

Bílé pohlazení

26. dubna 2010 v 22:24 | Helena.B |  Jaro
Když se dneska k večeru zatáhlo a spadlo pár kapek, přinesl k nám vítr okvětní lístky ze sousedovy třešně. Uvědomila jsem si, že pokud bude pršet, tak už se tímto pohledem na naši stařičkou třešeň nepotěším..
Bílé pohlazení 1
Tak jsem vzala foťák a zvěčnila tu bílou krásu.
Bílé pohlazení 2

třešničky

Včelí snažení

24. dubna 2010 v 20:00 | Helena.B |  Zvířátka
Dnes byl nádherný den, sluníčko svítilo, stromy se pomalu zelenají a kvetou. Tráva je už zralá na sekání..Však se také odevšad ozýval zvuk sekaček. Co se dá dělat.
včeličky6
Zapomeňme na sekačky a podívejme se na tu krásu..

Jenže já jsem chtěla psát o něčem jiném. Ony dnes nebzučely jen sekačky, ale byly to ty nejpilnější z nejpilnějších - včeličky!
včeličky 5
Všude samá včelka a já jsem cvakala a cvakala...
včelička 3
včelička 4
Včelička na mandloni, chtěla jsem zachytit ty nejpilnější se žlutými kuličkami pylu na nožkách, ale ty se mi zrovna nepovedly.
včelička 2
Včelička na mahonii..
včelička 1
A jak jsem tak poskakovala mezi kytičkami a místy se plazila, potkala jsem pana šneka...
šnek 7
Zítra nás čeká stejně krásný den, tak si ho užijme.


Cipísek

Medvědí česnek

21. dubna 2010 v 14:05 | Helena.B |  Kuchyně
Když jsem ještě nedávno jezdila do práce vlakem, viděla jsem v tuto dobu v lese,  kolem trati, obrovské zelené koberce česneku medvědího a slyšela od známých, jaká je to dobrota a hlavně, jak je zdravá.
Medvědí česnek 1
Letos jsem neodolala a při nedělní procházce jsem něco málo lístků domů přinesla, bylo to hlavně na přání manžela, který mi řekl, ať bez česneku domů nechodím!
Medvědí česnek 2
Umyla jsem jednotlivé lístky a zkoušeli jsme je jíst na různé způsoby. Musím říct, že je to velice chutná bylina, chuť má jemnější než klasický česnek. Když jsme ji dostatečně vyzkoušeli, tak, co se zbytkem? Na radu syna jsme lístky pokrájeli a dali zmrazit.

Ptám se zasvěcených,  jaké máte zkušenosti s touto bylinou, ráda se poučím, za nějaký ten recept budu vděčná a myslím, že nejen já.

Pozor, v moudrých knihách se praví, nezaměnit s listy konvalinek, ty jsou jedovaté!

Toulky po okolí

20. dubna 2010 v 21:30 | Helena.B |  Cestování
Dnes nás navštívila moje spolužačka ze střední školy, kdysi nejlepší kamarádka. Mnoho a mnoho let jsme se neviděly a vlastně u nás doma ještě nikdy nebyla. Přijela se svým mužem a s větší taškou, která skrývala živý obsah. Protože počasí přálo rozhodli jsme se s manželem ukázat lidem z roviny nějaký ten kopeček. Moje přítelkyně je velmi vážně nemocná a můj muž zase čekatel na druhou endoprotézu, trpící velkými bolestmi, museli jsme tedy použít auto. Vyjeli jsme k rekreačnímu středisku, kterému se lidově říká U Kociána. Oficiální název zní jinak.
Hůrky 1
V chatě je výborná restaurace, pokoje a nové relaxační centrum i pro veřejnost..
Hůrky 3
Chatičky jsou součástí areálu..
Hůrky 2
Okolí je udržované, v dálce se pasou koně, netroufla jsem se přiblížit..
Hůrky 6
Zajímavý nápis...
Hůrky 5
Originální chodníček od chaty k několika venkovním posezením pro množství turistů,  kteří tu prochází, naštěstí o víkendu nebo o prázdninách. Dnes byl klid, ale pár lidí se našlo..
Hůrky 4
Detail chodníčku..
Hůrky 7
A toto je ten utajený obsah tašky,  jmenuje se Cipísek. Výlet se mu líbil, tady mu svítí do očí sluníčko..

Toulky přírodou

18. dubna 2010 v 23:11 | Helena.B |  Jaro
Dnes určitě nejsem sama, kdo vyrazil do přírody užít si sluníčka a začínající zeleně. Vydaly jsme se s Natálkou kousek za humna, kolem potoka, do lesa.
olšina
Všude kolem sasanky, odkvétající petrklíče, orseje a blatouchy.
blatouchy 2
A teď jen blatouchy
blatouch
Takovouto přírodu mám kousek za domem..
mytí
Děti nemohou odolat...
pařez
Na pařezu chomáč sasanek..
Olešná 4
Potůček vesele bublal...
paví očko 1
A nakonec bonus, všudypřítomné paví očko..
otakárek

Knihy Ilony Borské

15. dubna 2010 v 11:01 | Helena.B |  Knihy
Před několika lety mi  paní knihovnice doporučila  k přečtení knihu spisovatelky Ilony Borské "Dobrodruzi s polopenzí". Kniha mě zaujala a po jejím přečtení jsem se začala více zajímat o její autorku, která dnes již není mezi námi.
Ilona Borská napsala několik životopisných, dobře se čtoucích knih, které můžu jen doporučit. Jako první je to kniha "Doktorka z domu trubačů", popisující bouřlivý život lékařky Vlasty Kálalové. Kniha "Kdo byl Hamza" vypráví o životě lékaře Františka Hamzy, zakladatele dětské léčebny v Luži-Košumberku. V těchto dnech jsem  dočetla knihu "Příběh staršího bratra". Jedná se o životopis Josefa Čapka, který zachycuje také život jeho bratra Karla a sestry Heleny. Když jsem knihu četla, trošku jsem se zastyděla, že o těchto slavných lidech hodně věcí nevím nebo jsem už zapomněla. 
Borská
Ilona Borská napsala i knihy s jiným žánrem. Kdo nemá rád životopisy, ať si přečte vtipnou knihu "Dobrodruzi s polopenzí".Ze života hmyzu

13. dubna 2010 v 20:25 | Helena.B |  Zvířátka

Tyto snímky posílám jen tak pro potěšení oka a pro radost, když nám to počasí nepřeje...
čmelák 4
Mysleme si, že toto je náš Čmelda a že v pohodě přečkal zimu ve sklepě ...
včelka 4
Včeličkám se koniklec moc líbí..
včelička 5
Líbí se jim i čemeřice..

pavouk 4
Čemeřice se líbí také pavoučkovi, kterého jsem ale vůbec nefotila, původně jsem fotila kapku vody a on se tam najednou objevil ....

brunďa

Zaspal jaro

10. dubna 2010 v 16:18 | Helena.B |  Zvířátka
Když jsem před pár dny pracovala na zahrádce, tak jsem v křoví našla ulitu hlemýždě zahradního (já tomuto živočichovi od dětství říkám šnek). Ulita byla podivně "zašpuntována". Na vesnici bydlím už dlouho, ale tento úkaz jsem ještě neviděla. Na to jsem byla poučena svým manželem, že tímto "deklíkem" příroda chrání hlemýždě před mrazem.
šnek 1
Dnes se něco začalo dít...
šnek 2
Hlemížď zjistil, že přišlo jaro a že pravděpodobně zaspal..
šnek 3
Tady ještě s deklíkem..
šnek 4
Vrátka se otevírají a ospalec vykukuje..
šnek 5
A takto vykukuje do světa po několika hodinách, ulita trošku oschla a ukázala pravou barvu. Hlemýždi se dožívají 5-7 let, bude to asi starší ročník..
šnek 6
  Přenesla jsem ho do listí, ať si užívá přírody, ospalec..

zlatice 3
A komu pohled na šneky, slimáky a jiné jim podobné nedělá právě dobře, přináším trošku mokrých žlutých kytiček.šnek

Moje orchidej č. 1

6. dubna 2010 v 17:13 | Helena.B |  Obrázky
V únoru jsem si  za výhodnou cenu zakoupila ve výprodeji poškozenou  bílou orchidej. Před tím jsem již jednu měla, ale nedařilo se jí, tak jsem dlouho váhala, až jsem neodolala.
orchidejka
Takhle vypdala. Tři kvítky, ale konec věve nebyl poškozený. Sbírala jsem různé rady, opatrovala jsem ji jako oko v hlavě a pořídila jsem jí žlutou sestřičku.
Orchidej 1
Takhle vypadá po 2 měsících, původní kvítky opadaly a rozkvetl zbytek stonku, navíc vyrašila  nová větvička.
Orchidej 1-2
Toto jsou detaily
Orchidej 1-3
Někde jsem pochytila, že po odkvětu se má nechat stonek ještě nějakou dobu a nemá se odstranit, je možné, že z některého " pupenu", které jsou na stonku vyrazí nová větvička. Tak se také stalo v mém případě. Stonek je většinou k podpěře připevněn mechanickými svorkami, doporučuji, je odstranit a prozkoumat nebo přesunout, možná, že brání dalšímu životu...
To jsou jen moje zkušenosti, snad se někomu budou hodit.
Zdravím Romi, se kterou jsme měly dnes stejný nápad.


Foťák

Ráda se podělím

5. dubna 2010 v 18:37 | Helena.B |  Jaro
Pomalu končí uplakané velikonoční pondělí a přiznám se, že mi to počasí ani moc nevadilo, sluníčka jsme si užili včera, i když zase až tak moc teplo nebylo. Probírám svoje velikonoční úlovky, které spíše nazvu jarními, protože se svátky už mají společný jen datum... Jsou o něco málo povedenější, než ty moje předešlé, protože jsem objevila na foťáčku jeden čudlík, tedy poradil mi to jeden z mých synů, když viděl jak se trápím. Druhý syn, po kterém jsem foťáček podědila, to věděl také, ale neporadil a když jsem mu to vyčetla, tak mi odpověděl, že si myslel, že to vím! My starší ročníky to nemáme lehké, ale poradili jsme si s ledasčím,  poradíme si i dnes!
koniklec
Koniklec, vidíte ty chloupky na stonku!
čemeřice tečkovaná
Čemeřice a včelička
Zlatice, u nás zlatý déšť
narcisy 1
Narcisy s kapkami rosy
pryskyřník
Orsej
mech
Tento mech jsem si přivezla vloni z hub z nedalekého Slovenska. Uprostřed mu vyrůstá nějaký "cizopasník", ale je to milé. Myslela jsem si, že u nás nepřežije, ale přežil a zdobí mi zahrádku.
mamince
Fialky a pár sedmikrásek natrhala naše Natálka do vázičky.


Foťák
Velikonoční všehochuť na poslední chvíli

2. dubna 2010 v 18:26 | Helena.B |  Velikonoce
Konečně jsem trošku dala dohromady velikonoční výzdobu, jako vždy na poslední chvíli, to jsem celá já!
Moje perníčky
Moje 1
Moje 2
Moje
perníčky


Když jsem chodila do práce, neměla jsem moc času na  vlastní výrobky, tak mi nějaké darovali nevěsta se starším synem, jsou oba moc šikovní, teď už nemají tolik času.
Peťa 3

Vyšívaná vajíčka a vajíčka zdobená voskem

Peťa 4
Vyšívaná srdíčka jsou také od nich
Ptáčci 6
A zde něco pro ptáčky..
Venkovní
A tohle je i pro kolemjdoucí a kolemjedoucí, foceno dnes v lijáku, vejce jsou nepromokavá!!
Veselé velikonoce
A toto je pro všechny!